1 Maj

- May 02, 2019-

Co to jest dzień maja?

Dzień Maja jest obecnie najczęściej kojarzony jako upamiętnienie osiągnięć ruchu robotniczego. Święto może być również znane jako Święto Pracy lub Międzynarodowy Dzień Pracownika i obchodzone jest w święto państwowe w ponad 80 krajach.


Kiedy jest dzień maja?

Data 1 maja jest używana, ponieważ w 1884 r. Amerykańska Federacja Zorganizowanych Transakcji i Związków Zawodowych zażądała ośmiogodzinnego dnia pracy, który wejdzie w życie od 1 maja 1886 r. Doprowadziło to do strajku generalnego i zamieszek Haymarket w 1886 r., Ale ostatecznie także w oficjalnej aprobacie ośmiogodzinnego dnia pracy.

1 maja obchodzony jest jako dzień majowy w większości krajów na całym świecie. W Zjednoczonym Królestwie i Irlandii święto bankowe nie jest ustalone 1 maja, ale jest obserwowane w pierwszy poniedziałek maja.

Historia Dnia Maja

W XX wieku święto otrzymało oficjalne poparcie Związku Radzieckiego i jest również obchodzone jako Dzień Międzynarodowej Solidarności Robotniczej, zwłaszcza w niektórych państwach komunistycznych. Obchody w krajach komunistycznych w czasach zimnej wojny często składały się z dużych parad wojskowych z eksponowanymi najnowszymi uzbrojeniami oraz pokazów zwykłych ludzi popierających rząd.

Co ciekawe (biorąc pod uwagę pochodzenie dnia 1 maja), Stany Zjednoczone obchodzą Święto Pracy w pierwszy poniedziałek września (1 maja to Dzień Lojalności, legalne, ale nie powszechnie znane święto w Stanach Zjednoczonych). Istnieje pewna sugestia, że powodem tego było uniknięcie upamiętnienia zamieszek, które miały miejsce w 1886 roku. Przyjęcie Dnia Majowego przez komunistów i socjalistów jako ich pierwsze święto było kolejnym powodem, dla którego jeszcze bardziej oficjalnie stawili opór wobec Dnia Maja święta pracy w Ameryce.

Kanada , Australia , Nowa Zelandia i Holandia również obchodzą Święto Pracy w różnych terminach; ma to jednak związek z tym, jak powstały wakacje w tych krajach.

Dzień Maja od dawna jest centralnym punktem demonstracji różnych grup komunistycznych, socjalistycznych i anarchistycznych.

Pierwszy dzień maja był także pogańskim świętem w wielu częściach Europy, a jego korzenie to wakacje rozciągające się do gaelickiego Beltane. Był to ostatni dzień zimy, kiedy obchodzono początek lata.

W czasach rzymskich 1 maja był postrzegany jako kluczowy okres świętowania płodności i nadejścia wiosny. Rzymski festiwal Flora, bogini kwiatów i sezon wiosenny, odbył się między 28 kwietnia a 3 maja.

Dzień Maja / Święto Pracy na całym świecie

Anglia

Tradycyjne obrzędy i uroczystości z okazji May May obejmują taniec Morrisa, ukoronowanie majowej królowej i tańczenie wokół majonezu; uroczystości, które uczyniły z niej popularne święto sezonowe w średniowiecznej Anglii.

Finlandia

Zobacz Vappu

Niemcy

Święto Pracy zostało ustanowione jako oficjalne święto w 1933 r., Po tym jak NSDAP doszło do władzy. Miało to symbolizować nową odnalezioną jedność między państwem a klasami robotniczymi. Jak na ironię, zaledwie dzień później, 2 maja 1933 r., Wszystkie wolne związki zostały zakazane i zniszczone. Ale ponieważ święta obchodzone były przez niemieckich robotników przez wiele dziesięcioleci przed oficjalnym zatwierdzeniem przez państwo, próba NSDAP, aby to uczynić, nie pozostawiła długoterminowej urazy.

Indie

W Indiach pierwsza formalna uroczystość Święta Pracy została zainicjowana przez Partię Pracy Kisan z Hindustan w Chennai (znaną jako Madras) 1 maja 1923 r. Jest to święto w Assam, Bihar, Goa, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Manipur, Tamil Nadu, Tripura i West Bengal.

Jest obchodzony jako Antarrashtriya Shramik Diwas i znany jest również jako Kamgar Din w hindi, Kamgar Divas w Marathi i Uzhaipalar Dhinam w języku tamilskim.

Włochy

Najważniejszym świętem Maja (La Festa dei Lavoratori) we Włoszech jest coroczny koncert Concerto del Primo Maggio, który odbywa się w Rzymie i uczestniczy w nim ponad pół miliona osób.

Szwecja

W Szwecji dzień majowy jest także świętem chrześcijańskim; Msza św. Walburgi lub Walpurgii obchodzona jest wieczorem 30 kwietnia.

Szwajcaria

W Szwajcarii Święto Pracy to święto w następujących 11 kantonach: Appenzell Ausserrhoden, Basel-Landschaft, Bazylea-Miasto, Fryburg, Jura, Neuchâtel, Schaffhausen, Solothurn, Thurgau, Ticino i Zurych. Status święta może się różnić w zależności od kantonów, na przykład w Solothurn, jest to święto po południu.