Commercial Kuchnia spalin pali Design

- Feb 11, 2018-

Dym Commercial Kuchnia Kuchnia spalin jest najbardziej coś wspólnego w codziennym życiu rodzinnym, odnosi się do zdrowia, dziś Xiaobian wprowadzi kuchnia kategorii, podobne do dymu rodzinnej kuchni ale istnieje duże różne, takie jak dziś jest rynek lub wyjść na jeść w restauracji, która jest niezbędna w każdej restauracji, czyli commercial kuchnia dymu, ale w szczególności wiemy o commercial kuchnia? Następnie Xiaobian będzie, że wprowadziliśmy szczegółowe commercial kuchnia.

Commercial Kuchnia. Jak sama nazwa wskazuje, kuchniach są oczywiście wymagane do prowadzenia działalności gospodarczej. Kuchniach są zazwyczaj składa się z obszarów pracy z różnych funkcji lub mniejszych kuchnie. Obszar roboczy lub mała kuchnia podział pracy jest skoordynowany, zakład na dużą skalę przedsiębiorstwa lub hotel pracy produkcji.

Projekt kuchni komercyjnych, commercial kuchnia projekt ma ogromne znaczenie dla firm i hoteli. Commercial Kuchnia projekt jest najbardziej nacisk na jego funkcjonalność, funkcjonalne znaczenie wydajności wentylacji. Wentylacja ma kluczowe znaczenie w projektowaniu komercyjnych kuchni, ani pozwolić zapach kuchni iść do restauracji, ale również do utrzymania kuchnia cyrkulacji powietrza, temperatura jest odpowiedni.

Więc Xiaobian tutaj wyjaśnić commercial kuchnia projektowanie wentylacji magii.

1: skład układu wydechowego kuchnia kuchnia układ wydechowy składa się głównie z dymu kaptur, rury wydechowej, dymów oczyszczacz, spalin wentylatora (w tym tłumik) i kuchnia jako urządzenie wiatr cały makijaż.

Typu oczyszczania dymów i tryb działania mogą być oparte na rzeczywistej sytuacji do wyboru. Przed rozpoczęciem instalacji oczyszczania dymów, przede wszystkim, rzeczywiste parametry działania każdej części układu wydechowego, łącznie z systemem odporności i rachunkowości objętości spalin.

Jeśli jest to nowy projekt, projekt należy zwrócić należytą uwagę do instalacji oczyszczania dymów na układu wydechowego; Jeśli jest to projekt transformacji, instalacji oczyszczania dymów spalin musi być ponownie rachunkowości, jeśli jest to konieczne, ustawić dym kaptur, rury wydechowej i kuchni w celu uzupełnienia urządzenia wiatr, aby zastąpić i wymienić wentylator wyciągowy.

Kilka problemów z Commercial Kuchnia odprowadzania dymu

Głównym powodem problemu wentylacji kuchni jest to, że z jednej strony, koordynacji między kuchnią proces projektowania i projektowania wentylacji jest nie mało. Z drugiej strony ze względu na brak doświadczenia w projektowaniu kuchni w naszym kraju, projekt nie jest uzasadnione.

Miejscowa części i wymagania

Chińska kuchnia: Gotowanie z wartości opałowej i ilości dymu jest zwykle większy, objętość spalin jest większy, okap jest zazwyczaj używany okapem. Aby zmniejszyć wpływ opary na środowisko, możesz zdjąć osłonę.

Gotowania Pokój: Zapotrzebowanie na świeże powietrze jest tu niska, ale efekt spalin musi być dobry. W przeciwnym razie steam wypełni cały pokój do pracy i wpływa na pracę szefa kuchni. Główne spalin jest pary wodnej, które mogą być odprowadzane bez przy użyciu urządzenia do oczyszczania.

Zachodniej kuchni: Gotowanie nie jest duży, ale wymaga więcej urządzeń i więcej, ilość spalin jest mniejsza niż Chinese kitchen.

Zmywarka: potrzebuje dużej ilości spalin.